Zde vidíte orientační spotřebu elektrické energie u klasické a LED žárovky
3. Bezpečnost: Určitě jste si všimli, že když se nakloníte ke klasické vláknové žárovce, cítíte sálání tepelné energie. LED žárovky neprodukují takové množství tepla jako tradiční žárovky, což znamená, že jsou bezpečnější na dotek a snižují riziko vzniku požáru.
4. Kvalita světla: LED žárovky vyzařují kvalitnější světlo než tradiční žárovky. Mají vyšší barevnou věrnost (jinak řečeno index podání barev CRI), což znamená, že vyzařují světlo, ve kterém vidíme barvy přirozeně. Vyrábí se ve variantě s mnoha odstíny bílého světla od teplé žluté, přes studenou bílou až po jasnou namodralou záři. Každý si může vybrat dle svých preferencí.
5. Ekologie: LED žárovky neobsahují žádné toxické chemikálie, jako je rtuť, která se v některých starších typech tradičních žárovek nachází. To znamená, že jsou šetrné k životnímu prostředí a je možné je recyklovat!
6. Okamžitý start: LED žárovky svítí okamžitě a v plné své intenzitě. Start není doprovázen nepříjemným blikáním.
Tyto důvody vedou k tomu, že LED žárovky se těší rostoucímu zájmu a stávají se stále populárnější volbou pro osvětlení domácností a veřejných prostor.
Příkon nebo-li spotřeba elektrické energie
Svítivost aneb kolik má žárovka vyzařovat světla
Patice - protože ne každá žárovka je kompatibilní s daným svítidlem
Barva světla - preferujete teplé žluté, neutrální bílé či studené modré světlo?
Druh napájení - dle typu patice rozlišujeme na 12 V, 24 V či 230 V
Stmívatelnost a další funkce - budete potřebovat měnit její intenzitu a barvu bílého světla?
TIP: Všechny vlastnosti LED žárovky jsou uvedeny na krabičce, a to včetně energetické třídy!
Energetická třída je písmeno od A do G, kde A znamená nejúspornější a G nejméně úsporný zdroj. Čím lepší energetická třída, tím nižší jsou náklady na provoz a tím menší je dopad na životní prostředí. Většina aktuálně prodávaných LED zdrojů dosáhne na označení F nebo G, ale postupně se začínají vyrábět LED žárovky s energetickou třídou A. Mezi hlavní producenty patří celosvětově známá značka Philips, jejíž nejnovější ultra úsporné zdroje z kolekce Ultra Efficient můžete koupit zde. Mezi hlavní výhody LED žárovek Philips Ultra Efficient patří:
o 60 % nižší spotřeba elektricné energie v porovnání s klasickými LED žárovkami Philips
3,5násobná životnost, která dosahuje až 50 000 hodin (50 let) při průměrném svícení 3 hodiny za den
udržitelnost - využívají novou technologii, která snižuje uhlíkovou stopu, omezuje materiálový odpad a snižuje spotřebu energie
Každé svítidlo obsahující patici má z výroby stanoven maximální příkon světelného zdroje, dle kterého je potřeba LED žárovku vybírat. Udává se ve Wattech (W). Je určen pomocí testů, které nařizuje mezinárodní standart (IEC60598). Dodržováním tohoto příkonu se umožňuje svítidlům dosáhnout maximální životnosti a předchází se tak vzniku různých nehoh (např. zkratu).
Na krabicích LED žárovek je možné uvádět příkon obyčejné žárovky, za kterou je možné tento světelný zdroj zaměnit. Je to skvělá pomůcka pro určení, jak výkonná je kupovaná LED žárovka.
Svítivost neboli světelný tok je vyjadřován počtem lumenů (lm) a představuje množství světla, které LED žárovka vyzařuje. Je důležitá, protože ovlivňuje viditelnost a celkovou kvalitu osvětlení daného prostoru. Čím vyšší je svítivost žárovky, tím více světla vyzařuje a tím lépe osvětluje daný prostor. Při výběru svítidel je tedy důležité zohlednit požadovanou úroveň osvětlení a zvolit LED žárovku s odpovídající svítivostí. Celková svítivost potřebná v dané v místnosti se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je účel místnosti, velikost, výška stropu a individuální preference. Vždy se jedná o součet světelných toků všech světel a zdrojů v daném prostoru. Existuje obecný vzorec pro stanovení dostatečné svítivosti a ten zní: 1500 lumenů na 10 m2
Patice neboli závit značí spodní část žárovky, která nasedá na objímku ve svítidle a přenáší do namontované žárovky elektrický proud. Musí být vhodně vybrána a použita, aby se zajistila správná funkčnost a bezpečnost žárovek. Tip: Nic nezkazíte tím, když si krabičku nebo původní žárovku vezmete s sebou do obchodu. Proškolený personál vám rád poradí. Nejčastěji používané jsou patice se šroubovacím závitem a dělíme je podle jejich velikosti. Začínají na písmeno E. Číslo nám udává průměr žárovkové patice v milimetrech. E27Jde o nejklasičtější šroubovací žárovkový Edisonův závit o vnějším průměru 27 mm. Používá se pro běžné žárovky, úsporné žárovky, výbojky i světelné zdroje s LED. "Edisonův závit" = značí klasický velký závit. Je nejznámější a nejrozšířenější. Svítidla s touto paticí jsou vhodná jako hlavní osvětlení v místnosti, ale často je využíváme i pro venkovní účely. Pro tuto patici nalezneme i netradiční dekorační žárovky s filamentovými vlákny v různých barevných odstínech. Většina těchto žárovek s paticí E27 je určena pro napětí 230 V, ale nalezneme i nízkonapěťové zástupce pro 24 V.
E14Označení patice s Edisonovým závitem o vnějším průměru 14 mm. Používá se pro běžné žárovky, úsporné žárovky, výbojky i světelné zdroje s LED. Nejčastější použití je ve stolních lampičkách nebo designových lustrech. = jedná se o klasický malý závit o průměru 14 mm a je to druhý nejpoužívanější typ. Tyto žárovky mají většinou menší příkon (náhrady za 25W či 40W klasické žárovky) a jsou rovněž určeny na napětí 230 V. Používají se do designových svítidel, stojacích lamp a lustrů. Tvar žárovky připomíná kapku (baňka P45) nebo svíčku (baňka B35). Netradičním typem u této patice jsou směrové žárovky neboli "reflektorové".
GU10Označení pro patici bodových žárovek, které se snadno zacvaknou a mírně pootočí ve spotových svítidlech či lampičkách. Písmeno G značí zkratku z anglického „Globular“, písmeno U vyjadřuje tvar žárovky a číslice 10 je rozměr vzdálenosti dvou symetrických kolíků (o průměru 5 mm), tedy 10 mm. Jsou k dispozici v LED a halogenových verzích. = bajonetová patice se dvěma symetrickými výstupky o průměru 5 mm s roztečí 10 mm. Písmeno G je odvozeno od anglického slova Globular, písmeno U značí tvar žárovky. Používá se do reflektorových, bodových a podhledových svítidel. Tato patice je hodně rozšířená a pracuje s napětím na 230 V. Od šroubovacích závitů se liší způsobem instalace - po zasunutí do svítidla se pouze pootočí.
G9Označení pro nástrčnou patici nejmenších vysokonapěťových žárovek (nevyžadující připojení přes transformátor). Tyto mini žárovky mají dva ploché piny s roztečí 9 mm. K dispozici v LED a halogenových verzích. = zasouvací patice, která má místo kolíků dva ploché piny. Jsou to nejmenší vysokonapěťové LED žárovky. Můžete je instalovat do svítidla bez transformátoru, tzn. přímo do síťového napětí 230 V. Nejčastěji je najdete v bodových a nástěnných svítidlech v koupelně či kuchyni.
G4Označení pro nástrčnou patici nízkonapěťových žárovek 12 V, které vyžadují připojení přes zabudovaný transformátor elektrického napětí. Žárovka má dva delší úzké piny (jehlice) s roztečí 4 mm a do svítidla se pouze zasune. K dispozici v LED a halogenových verzích. = zasunovací patice o dvou pinech, které připomínají (delší jehlice) s roztečí 4 mm. Pracuje s napětím na 12 V a používá se pro osvětlení kuchyňské linky, koupelnových skříněk, knihoven, zrcadel, nízkých podhledů či barů.
GU5.3 (neboli MR16) = má dva piny připomínajících trny s roztečí 5,3 mm bez zakončení. Do svítidel se pouze zasouvá. MR je zkratka z anglického sousloví "multifaceted reflector". Žárovky s tímto druhem patice nesmí být připojené přímo do sítě na 230 V. Použijte ji pouze se svítidly, které mají zabudovaný transformátor na 12 V. Jsou vhodné do prostor se zvýšenou vlhkostí vzduchu, využívají se tedy v koupelnách, sprchových koutech, bazénech či kuchyních.
Dalším typem jsou kolíkové patice používané u zářivek. Níže uvádíme ty nejpoužívanější. G13 = tato patice se používá pro zářivky typu T8, které mají průměr 26 mm. V současné době se už vyrábějí LED trubice T8, které se připojují přímo na AC 230 V a na rozdíl od klasických zářivek nepotřebují startér ani tlumivku. Elektronický předřadník je zabudovaný přímo v trubici. Jsou vhodné pro osvětlení domácností, garáží, dílen, veřejných a průmyslových objektů.
G5 = používá se pro moderní zářivky T5, které postupně nahrazují staré zářivky typu T8, jelikož mají vyšší výkon a menší rozměry - průměr trubic je pouze 16 mm. Jsou určeny k napětí na 230 V AC. Tyto zářivky jsou vhodné pro osvětlení veřejných prostor, supermarketů či kanceláří. Často se používají také do akvárek.
LED žárovky v minulosti svítily jen modře. Nicméně postupem času se začal využívat tzv. luminifor a nyní na trhu existují 3 různá barevná spektra, od žlutého světla přes bílé až po namodralé. Barva světla neboli teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Nižší hodnoty odpovídají teplejším barvám světla, zatímco vyšší hodnoty odpovídají studenějším barvám světla. Je důležité vybrat ten správný tón světla, jelikož ovlivňuje jednak naši náladu, ale dokáže také až nečekaně změnit vzhled místnosti. Rozlišujeme: Teplé žluté světlo (do 3000 K) - vhodné pro relax a odpočinek. Nejvíce se blíží tradiční žárovce s rozžhaveným vláknem. U LED žárovek se poslední dobou čím dál více používá světlo o trochu bělejší než vyloženě žluté jako u běžných žárovek. Snaží se tak více přiblížit normálnímu dennímu světlu, jelikož příliš žlutá barva není dobrá pro oči. Tato teplota je vhodná do obývacího pokoje, ložnice či dětského pokoje. Denní bílé světlo (3500-5500 K) - vhodné pro práci. Tyto zdroje mají bílé zabarvení a jsou nejlepší do místností, kde vykonáváme nějakou činnost a potřebujeme na svou práci dobře vidět. Doporučujeme je do kuchyně, koupelny, na chodbu a případně do dětského pokoje a pracovny. Studené bílé světlo (6500 K a více) - vhodné pro soustředění a aktivitu. Jejich světlo je hodně jasné, prudké a někdy mívá až namodralý odstín. Tento odstín je ideální volbou do pracoven a kanceláří, kde potřebujeme pracovat na počítači. Hojně se také využívá v komerčních prostorech a průmyslových halách.
Je dost možné, že jednu místnost využíváte pro více činností a někdy můžete dostat chuť přizpůsobit atmosféru tomu, co právě děláte.
Řešením pro vás mohou být LED žárovky Philips s technologií SceneSwitch, které umožňují měnit barvu a intenzitu světla bez použití externího stmívače. K přepínání vám bude stačit klasický nástěnný vypínač, kterým budete přepínat mezi světelnými scénami v teplé nebo studené barvě světla. SceneSwitchLED žárovky a LED svítidla Philips SceneSwitch nejen šetří el. energii při dlouhé životnosti, ale jsou jedineční možnou změnou světelných scén snadným přepínáním stávajícím standardním nástěnným vypínačem bez nutnosti stmívače. Jednoduše tak využíváte jejich jasného svitu ze 100 %, nebo přirozeného světla v 40 % anebo příjemné hřejivé světlo z 10 %. Díky vestavěnému paměťovému čipu si tyto LED zdroje automaticky zapamatují poslední nastavení, pokud zůstanou vypnuty déle než 6 sekund. žárovka má v sobě zabudovanou paměťovou funkci, která si pamatuje její poslední nastavení. Jelikož se jedná o žárovky s LED technologií, jsou jejich náklady spojené se svícením o 80 % nižší než u klasických žárovek.
Díky stmívatelným LED žárovkám můžete ovládat množství vyzařovaného světla a vytvořit tak příjemnou atmosféru. Důležité je, abyste k vámi zakoupené LED žárovce vybrali kompatibilní stmívačStmívače - slouží k plynulému rozsvěcování a zhasínání svítidel, je potřeba si dát pozor na LED zdroje, protože všechny stmívače s nimi nemusí být kompatibilní.. Široký výběr stmívatelných LED žárovek nabízí společnost Philips. Pokud se na balení nachází zlatá ikona stmívače, lze výrobek stmívat pomocí všech typů fázových stmívačů prodávaných v Evropě. Stmívání lze nastavit až na 0–2 % maximálního počátečního světelného toku. Pokud se na balení nachází stříbrná ikona stmívače, lze výrobek stmívat pomocí příslušných typů fázových stmívačů (typ s impulzem). Kompatibilitu LED žárovek Philips a stmívačů je možné ověřit na jejich oficiálních stránkách www.lighting.philips.cz/consumer/svetla-led/dimmable-led Další užitečnou funkcí u LED žárovek Philips je technologie DimToneStmívání DimTone (DT) u LED světelných zdrojů a svítidel napodobuje totožné chování při regulaci intenzity svitu jako u běžné žárovky, tzn. při stmívání se změní i teplota chromatičnosti bílého světla do teplejšího odstínu; nejčastěji z 2700 K do 2200 K. (v názvu dodavatele je zkratka DT), která simuluje stmívání klasické žárovky - teplota chromatičnosti se při stmívání mění do teplejší barvy světla (z 2700 KTeplota chromatičnosti světelného zdroje 2700 K – teplé bílé světlo (svit klasické obyčejné žárovky) je vhodné pro čtení a relaxaci. do 2200 K).